Mplayer relanceret som Mplayerx

11/01/2010

Mplayerx1

Macbrugere med behov for at afspille videoformater som Divx og Xvid bruger ofte VLC eftersom QuickTime ikke understøtter dette automatisk og ikke altid gør det lige godt med plugins. 

Nu er der dog en ny konkurrent, for den gamle Mplayer OS X er nemlig blevet relanceret med en brugerflade, der vil tiltale Mac-brugerne. Som VLC er Mplayer ogsĂĄ oprindeligt fra Linux-verdenen.

For at markere frigivelsen af den nye version, som stadig er i beta, skiftes navnet fra Mplayer OS X til Mplayerx.

Med Mplayerx kan du afpille de samme formater som med VLC, men ogsĂĄ meget andet findes i Mplayerx. Blandt andet udnyttes Apples teknologier som Core Animation, Grand-Central Dispatch og OpenCL til at give mulighed for Multi-Screen Fullscreen support, Multi-Touch support samt Multi-Threaded ffmpeg pĂĄ Mac-computere med flere kerner.

Del:

    Tags: , ,

    2 Responses to Mplayer relanceret som Mplayerx

    1. g on 12/01/2010 at 12:05

      kræver enten snow leopard eller tiger.. virker ikke på leopard..

    2. Jeppe Andersen on 12/01/2010 at 12:35

      Jeg prøvede den version der ikke var i Beta (der stod ikke beta ud for den) og den fungere O.K til mit brug ;) Jeg skal lige teste lidt videre med den er flottere at se pĂĄ end VLC. Men den har dog problemer. Du kan fx. ikke slutte fullsrceen via esc … og du er meget bundet til de knapper der er .. du kan ikke trykke pĂĄ skærmen og sĂĄ kommer der menuer op ,, (hvad jeg fik testet) sĂĄ du SKAL bruge de knapper der er i panelet

    Skriv et svar

    Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.


    RSS Nyheder fra GadgetZonen

    Annonce