Svedig kondiløber sagsøger Apple

18/03/2010

iPodshuffle

Kondiløber Stephen Vale fra Californien har sagsøgt Apple for falsk markedsføring.

Vale købte nemlig en iPod shuffle, der af Apple markedsføres som en iPod til sportsudøvere.

Under en løbetur holdt iPod’en dog op med at virke da der var løbet sved fra Vales hoved via hovedtelefonledningen til iPod’en. Vale henvendte sig efterfølgende i Apple Store, hvor han fik et par nye hovedtelefoner og besked på ikke at svede så meget.

Den besked ville Vale dog ikke finde sig i, så han har nu sagsøgt Apple for falsk markedsføring idet han henviser til at en iPod der markedsføres til aktiv udebrug og sport bør kunne klare en voksens mands sved.

Vale leder nu efter andre svedende mennesker med lignende problemer til et fælles søgsmål.

Del:

    Tags: , ,

    One Response to Svedig kondiløber sagsøger Apple

    1. Mundstrøm on 18/03/2010 at 11:19

      Nogen år siden oplevede jeg samme situation med Nokia – kæresten og jeg havde samme mobil. Vi gik en tur og da vi kom hjem virkede hendes ikke mere. Hun fik beskeden at den var fugtskadet, selv om jeg havde haft begge telefoner i min inderlomme og det ikke havde regnet og vi ikke havde dyrket motion. Min egen fejlede intet – WTF?

    Skriv et svar

    Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.


    RSS Nyheder fra GadgetZonen

    Annonce