Apple forbyder Wi-Fi Sync

17/05/2010

iPhoneWiFiSync

Apple har givet afslag på at lade programmet Wi-Fi Sync slippe ind i App store.

Dermed bliver det altså alligevel ikke muligt at synkronisere iPod touch og iPhone trådløst med din computer. I stedet må du blive i den teknologiske middelalder.

Med Wi-Fi Sync kan du trådløst synkronisere med en computere og altså lade de irriterende kabler ligge på bordet, noget som udvikler Greg Hughes mener er en åbenlys mangel i Apples produkter.

Apples afvisning skyldes bla. noget med sikkerhedhensyn og så at programmet for Apple befinder sig en en såkaldt “grey zone”.

Hughes vil nu i stedet sælge programmet via Cydia, der distribuerer programmer til oplåste iPhones.

Wi-Fi Sync kan du se en video med nedenfor.

Del:

    Tags: , , , , ,

    2 Responses to Apple forbyder Wi-Fi Sync

    1. Typisk Mac on 18/06/2010 at 14:40

      Så typisk for Mac at styre med hård hånd og kalde det “sikkerhed”. De må mene sikkerhed for selv at score kassen i alle områder.
      Hver gang jeg får lyst til at prøve/købe en Iphone, så læser jeg lidt om alle besværlighederne og Apples monopol på alt, samt deres latterlige Itunes.
      Apple er noget lort, sådan!

    2. Jeff on 18/06/2010 at 17:03

      Ja hvis man ikke er mac ejer i forvejen kan jeg godt se problemet.

    Skriv et svar

    Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.


    RSS Nyheder fra GadgetZonen

    Annonce