Dagblad: Intet problem med iPhone 4

30/07/2010

iPhoneOS4

Norges største dagblad Verdens gang har testet iPhone 4 for at se om den nu også er så meget dårligere end andre smartphones med hensyn til antenne.

Konklusionen er at det er den overhovedet ikke. Den er hverken bedre eller værre med signalet end lignende mobiler, eksempelvis HTC Wildfire og Nokia E71.

Ifølge Amobil som deltog i testen, så volder det nedsatte signal når man laver det såkaldte “Grip of Death” på iPhone 4 ingen problemer, i hvert fald ikke i de nordiske lande, hvor mobildækningen er høj og god.

Ifølge Amobil kan det være anderledes i USA med iPhone 4, fordi AT&T’s dækning mange steder er langt dårligere og her kan signalet altså falde ud, hvis man holder bestemte steder på blandt andet en iPhone.

Verdens Gangs samarbejdspartner Amobil har også lavet en særdeles grundig test af iPhone 4, men kan ikke finde nogle fejl på den.

Læs hele artiklen i Verdens Gang.

Del:

    Tags: , , ,

    6 Responses to Dagblad: Intet problem med iPhone 4

    1. NR on 30/07/2010 at 13:36

      Tv2′s gadgetanmelder David Guldager er af en anden mening.
      http://beep.tv2.dk/entry.php/id-378295.html

    2. Plus on 30/07/2010 at 14:47

      Og hvad så?

    3. Jazz on 30/07/2010 at 15:07

      ja manden er jo et fjols, jeg har slet ingen problemer med min ;)

    4. Zorilla on 31/07/2010 at 11:54

      hvorfor mon der er så mange modstridende historier. TV2 har den i morgentv hvor anmelderen siger den næsten er ubrugelig. Andre siger de stort set ingen problemer har. Hvad skal man tro, har det mon noget på sig den måde man holder telefonen på. Eller er der måske en vis del af telefonerne som rent faktisk har en produktionsfejl? Jeg er i hvertfald i vildrede om jeg skal købe eller ikke

    5. Jazz on 31/07/2010 at 12:11

      Jeg holder telefonen med men venstre hånd, på den måde som man ikke må. Jeg kan få den til at falde en streg, men jeg er aldrig røget af nettet.

    6. Mike on 01/08/2010 at 14:45

      Har lige læst at også i Australien er der ingen problemer overhovedet. Barene kan ganske vist falde, men de kan både lave opkald og streame youtube film til trods for at barene er nede. Jeg ville ikke være urolig ved at købe iPhone 4

    Skriv et svar

    Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.


    RSS Nyheder fra GadgetZonen

    Annonce