Adobe fortsætter udviklingen af Flash-to-iOS converter

10/09/2010

Apple har netop slækket på kravene til iOS-udviklerne og det får Adobe til at finde deres Flash-to-iOS converter frem fra skuffen.

Der var ellers lagt op til kamp mellem Adobe og Flash, da Apple forbød Adobes Flash-to-iOS converter ved at stramme licensbetingelserne for iPhone-udviklere i foråret. Adobe øverste chef beskyldte allerede dengang Apples beslutning om at forbyde en række værktøjer som decideret ødelæggende for konkurrencen,

Men for meget kritik fra udviklerne har fået Apple til at slække på kravene og det får nu Adobe til at videreudvikle deres Flash-to-iOS converter.

Adobes Flash-to-iOS converter gør det nemt at konvertere programer fra Flash til iOS og blev oprindeligt leveret sammen med Flash Professional CS5. Da Apple strammede retningslinierne advarede Adobe dog om, at programmet ikke ville blive videreudviklet, men det er denne beslutning, der nu er lavet om.

Del:

    Tags: , , , , , , , ,

    7 Responses to Adobe fortsætter udviklingen af Flash-to-iOS converter

    1. Henrik on 10/09/2010 at 11:41

      Vi vil hellere have Java!

    2. Mielsen on 10/09/2010 at 12:50

      Alt andet en flash!

    3. thomass on 10/09/2010 at 12:59

      Men fint at Flash nu også er en mulighed ;)

    4. Mielsen on 10/09/2010 at 13:31

      Ja, men en meget dårlig mulighed.

    5. UL on 10/09/2010 at 13:43

      Valg og iPhone er godt ;)

    6. Gert on 10/09/2010 at 14:30

      Det er noget bæ, synes jeg. Jo flere udviklingsplatforme Apple skal overvåge jo mere skrammel slipper i gennem. Det næste bliver orme, vira osv. Jeg har flere App’s som virkede tidligere men nu crasher. Apple har ikke tid at checke op på den slags mere. Jeg ville i hvert fald gerne advares under køb, så jeg vidste om den App jeg var ved at køre, var lavet på Flash.

    7. Mielsen on 11/09/2010 at 12:39

      Os mig, vis det var lavet på flash, ville jeg nemlig ikke købe det, medmindre jeg bare viste det er extremt fedt ;)

    Skriv et svar

    Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.


    RSS Nyheder fra GadgetZonen

    Annonce