Cinematic – iTunes til dine videoer

03/09/2010

Med programmet Cinematic kan du se og organisere dine video i en række formater.

Firmaet bag det nye program Cinematic hævder selv at Cinematic er for videoer hvad iTunes er for musik. Og det er langt hen ad vejen korrekt i hvert fald er det umiddelbart langt mere gearet til videoer i forskellige formater end iTunes.

Cinematics brugerflade ligner iTunes brugerflade ganske meget i selve opbygningen. Cinematic benytter en række kendte plugins for at kunne understøtte de mange videoformater, blandt andet Perian, som skal downloades i selve programmet, hvis ikke du allerede bruger Perian.

Med programmet kan du organisere dine film blandt andet efter format og kvalitet ligesom film kan importeres i baggrunden både let og hurtigt, så du kan lave noget andet imens. Du kan derefter søge i biblioteket på både kvalitet, format, scener, genre og meget mere.

Cinematic koster 25 dollars for en enkeltbrugerlicens.

Du kan også prøve Cinematic gratis som demo. Når du henter Cinematic så husk at kopiere programmet over på din harddisk inde du starter det, for ellers kører det langsomt.

Systemkravet er Mac OS X 10.6 eller nyere.

Del:

    Tags: , , ,

    9 Responses to Cinematic – iTunes til dine videoer

    1. Ace on 03/09/2010 at 09:27

      Ehm, ikke for at lyde negativ på første indlæg – men nogen der kan fortælle mig hvorfor dette skulle være det nye “iTunes” til film når Plex (www.plexapp.com) eksistere?

      • Mundstrøm on 06/09/2010 at 11:13

        Nok fordi Plex ikke lader dig tagge dine videoer med Metadata, men bruger open-source kilder som IMDb og TVDb, der desværre ikke let kan rettes i af brugeren selv.

        jeg opdagede f.eks. forldeden at søger jeg på “Danny Elfman” i PLex kommer den 1. Bataman film ikke op, men han har da lavet musikken til den – og hvad kan jeg gøre for at rette i det? intet. Jeg er selv stor Plex-fan og bruger det derhjemme, men med den nye Plex9 er mit mediecenter gået nogen skridt tilbage, da der fortsat er mange mangler og fejl. Tror til gengæl ALDRIG omtalte app kan erstatte Plex når man ksal bruge det i TV/Mediecenter miljø.

        • Ace on 06/09/2010 at 11:34

          @Mundstrøm, tak – det var en tilbagemelding jeg kunne bruge til noget – much appreciated. :)

    2. Anonym on 03/09/2010 at 09:39

      Cinematic er mere overskuelig til organisering. Plex er bedre til visning, mener jeg ;) Elsker nu også Plex.

    3. Anonym on 03/09/2010 at 11:57

      @Ace, hele nøglen til dit spørsmål er ordet “ny”, slå det gerne op.

    4. k on 03/09/2010 at 11:57

      @Ace, hele nøglen til dit spørsmål er ordet “ny”, slå det gerne op.

      • Ace on 03/09/2010 at 12:31

        @k, skal vi begynde at diskutere ordet “ny” så er dette nok ikke det korrekte forum. Du skal dog ha’ stort tak for dit kompetente svar – min fredag har du pludselig givet mening og blevet tilført helt nye dimensioner.

    5. Per on 03/09/2010 at 12:32

      LOL. Peace venner og god fredag;)

    6. Morten E. on 05/09/2010 at 10:14

      Glæder mig til den dag hvor iTunes kan være” iTunes til video” – det undrer mig stadig at vi skal bruge flere programmer til mediehåndtering. Håber jeg når at opleve at blive fri for det formathelvede med små hacks og “hjælpeprogrammer” for at kunne se film og høre musik :-)

    Skriv et svar

    Din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.


    RSS Nyheder fra GadgetZonen

    Annonce